טובות השתיים


Simsisters – אירה ולנה, איור, צילום ועיצוב.

נולדו באוקראינה, בשנת 81 ו-85. גרות ברמת גן, כל אחת עם בעל ותינוקת, ועובדות יחד בסטודיו בביתה של אירה.

simsisters 1

איך אתן מגדירה את תחומי העיסוק שלכן?
אנחנו מאיירות, מצלמות, כותבות בלוג, ולאחרונה עורכות גם אירועים לנשים בשילוב קראפט.

מה הייתה הדרך שלכן למה שאתן היום?
נולדנו בלבוב באוקראינה, על גבול פולין. אירה בשנת 81 ולנה בשנת 85. משפחה רוסית טיפוסית, הורים מהנדסים, שתי בנות, כלב וסבתא. גדלנו באזור מאוד גזעני, ולא היינו בכלל מחוברות לזהות היהודית שלנו. כילדות, הלכנו להמון חוגים, רק כדי להעביר את שעות אחר הצהרים עד שההורים יחזרו מהעבודה, כך שלמדנו סריגה, איור, ריקוד, פסנתר… בשנת 98, כשאירה הייתה בת 17, היא עלתה לארץ לבד, כדי לעזור לסבא וסבתא מצד אמא שעלו לארץ כבר בשנות ה-80. זו הייתה תקופה לא פשוטה. הסבים לא היו רגילים לגור עם עוד מישהו בבית, ומהר מאוד היה ברור שזה לא ילך. מאחר וההורים היו נגד גיוס, עברה לבאר שבע ללמוד הנדסת מכונות. שם גם הכירה את בעלה, שלמד הנדסה כעתודאי. בהמשך, הוצב בתל-השומר, והם עברו לרמת-גן עם שתי הכלבות שלהם. עד לפני חודשיים עבדה במקביל בבדיקות תוכנה בחברות שונות. בשנת 2008, עלתה גם לנה לארץ, ללא ידיעת עברית, ועם תואר ראשון ושני בעיצוב גרפי והפקת דפוס. את בעלה הכירה דרך בעלה של אירה. יחד, הלכנו ללמוד ב-
HIT בחולון. קורס של שנה וחצי בתקשורת חזותית. העסק המשותף התחיל בעצם בקורס מיתוג. היינו צריכות להמציא חברה ולבנות אותה מאפס, עד לשלב הקטלוג. החלטנו שבמקום סתם להוריד תמונות מהאינטרנט, נבנה משהו מבובות שעוד לפני כן היינו סורגות ותופרות לחברים. קראנו למותג ולסטודיו שלנו 'קימוקה', שם שנשמע יפני, כמו המראה של הבובות.

484593_505459632813684_2083485116_n 527223_505459702813677_763905114_n (1) 529180_428785563814425_2139974655_n 534838_428780603814921_1131243385_n

לנה ציירה כמה בובות, ואירה תפרה אותן. היום גם לנה תופרת. אנחנו כל הזמן לומדות דברים חדשים ומפתחות את עצמנו בתוך עולם העיצוב. אירה לומדת כבר שנתיים איור אצל וולף בראשון לציון,

simsisters 4

לנה למדה צילום דיגיטלי..בהתחלה, קימוקה היה מופרד מהצילום, אבל החלטנו שנכון יותר יהיה לאחד את העיסוקים שלנו. מיתגנו מחדש, והיום אנחנו פשוט – 'סימסיסטרס' (האחיות סימונוביץ').

מה הייתה העבודה הראשונה שיצרתן?
הייתה בובה שחברה הזמינה, כמעצור לספרים. מלאנו אותה באורז כדי שתהיה כבדה.

איך נראה חלל העבודה שלכן? מה אתן אוהבות בו? מה הייתן משנות?
אנחנו עובדות בבית של אירה, שצמוד לגן שבו נמצאות שתי הבנות שלנו, בנות עשרה חודשים ושנה וחצי. יש לנו בחצר שני מחסנים, של אביזרי סטיילינג ושל מוצרים למכירה.

simsisters 8

simsisters 17

בתוך הבית יש חדר עבודה, שבו נמצאים חומרים, מכונת תפירה ומחשב, אבל חלק גדול מהיום אנחנו פשוט בסלון. קורה שיש לנו משימות שונות, ואז כל אחת יכולה לעבוד בבית שלה. מצד אחד זה מאוד נוח, הגן צמוד, ויש לנו את כל היום לעבוד יחד. אפשר אפילו לגנוב שנת צהרים.. מצד שני, היינו מאוד רוצות סטודיו גדול, שישמש לתצוגה ולעבודה, עם הרבה אור. כיום אין לנו מספיק מקום, וזה פחות נוח שהדברים במחסנים.

מהם מקורות ההשראה שלכן?
דברים שונים שאנחנו רואות. זה יכול להיות פינטרסט, סרטים מצוירים, וגם העבר, הילדות שלנו.
אירה- טיילתי עכשיו חודש ביפן, ואולי זה המקום שהייתי צריכה לחיות בו. שם, אנשים מבוגרים מרשים לעצמם ללכת עם דברים ילדותיים ומצחיקים. אנחנו מאוד מתחברות לסגנון נאיבי, זה לא ילדותי בעינינו, אבל בארץ, זה נתפס ככזה.

מהו תהליך היצירה? איך נולד פריט או פרויקט חדש?
אם זה יום צילום, אנחנו קודם כל יושבות וחושבות. מדברות עם המצטלמים ובונות לוח השראה של צבעים, פריטים. מציירות סקיצה ומתחילות להרכיב את הסט. לפעמים זה כרוך באיסוף, קניה או ייצור של אביזרים. כל צילום שונה ומותאם ללקוח. אנחנו אוהבות לצלם בטבע, ומחפשות תמיד מקומות חדשים. אם זה מוצר, או קו מוצרים חדש, אנחנו קודם כל יושבות יחד ומתכננות מה אנחנו רוצות לעשות. ברגע שיש את הנושא,

simsisters 24

IMG_8036

_DSC9806 (Large)

לדוגמא – אותיות, או חיות, כל אחת מכינה סקיצות משלה, ואז אנחנו מביאות את זה למכנה משותף. יש לנו סגנונות שונים. הכול מתחיל מאיורים, ואז עובר למוצרים כמו – קלמרים, מחברות, נרתיקים לדרכונים וכולי.

IMG_5966

simsisters 11

אנחנו מדפיסות על עור, שעם, בד, נייר..זה תהליך של שיפור ושינוי. קורה גם שהתלהבות של לקוחות ממוצר מסוים משפיעה על הכיוון שלנו. את הכול אנחנו תופרות בעצמנו, כי חשוב לנו להקפיד על הדיוק.

simsisters 10

איך נראה יום בחייכן?
אנחנו נפגשות מוקדם בבוקר, מכניסות את הבנות לגן, שותות קפה, ומתחילות לעבוד. אם אנחנו לקראת יריד (אנחנו משתתפות בשלושה ירידים בשנה), אז מתחילים ברשימה מסודרת של מה צריך להכין, מה להדפיס. אירה מאוד טובה ברשימות, ללנה יש בעיית ריכוז וזיכרון, וזה עוזר לנו להיות יעילות. בחמש הבנות יוצאות מהגן, ואנחנו ממשיכות לעבוד, כשמי שפחות עסוקה מאיתנו משגיחה על הבנות. לרוב אנחנו עובדות עד שהבעלים שלנו חוזרים בערב, ואז לנה הולכת הביתה עם המשפחה שלה. את הפגישות עם הלקוחות, הספקים, וקניית חומרים, אנחנו אוהבות לרכז ולעשות ביום אחד בשבוע.

על מה את עובדת כרגע?
על כמה פרויקטים. קודם כל, אנחנו מצלמות, עריכה גראפית, והבאה לדפוס של ספר השראה עם נתנאלה כחלון, שאמור להיות מוכן לקראת יריד דצמבר ב'שרונים'. פרויקט נוסף שאנחנו עובדות עליו הוא בראנץ' סתווי, שיתקיים עוד שבועיים. הוא יהיה השני שלנו.

simsisters 27

simsisters 29

_DSC1949

יש לנו עמוד פייסבוק מיוחד לזה. מדובר באירוע לנשים שאנחנו מרימות מאלף עד תו, כולל ארוחה וסדנת DIY. הקודם היה בנושא קייצי, ומאוד מוצלח. אירה למדה בין השאר קונדיטוריה, 'עושים בישול' בהרצליה, כך שאנחנו מכינות הכל בעצמנו. ההשראה לאירועים האלה הגיעה מקינפולק, מגזין לייפסטייל שאנחנו מאוד אוהבות, וכיום גם מתורגם בארץ לרוסית.

איזה מקום תופס העיסוק היצירתי בחייכן, מה אתן מקבלות ממנו?
זה תופס את כל המקום. זה אפילו הפך לעסק משפחתי גם עם הבנים. אולי נכון יותר לקרוא לזה סים פמילי ולא סים סיסטרס. הבעלים שלנו עוזרים לנו בהמון דברים. גם ההורים.

איזה עבודות שלכן אתן אוהבות במיוחד או גאות בהן במיוחד?
אנחנו מאוד אוהבות את הצילומים האומנותיים. שם אנחנו הולכות עם הרעיונות שלנו, אנחנו חופשיות יותר. יש, למשל, תכשיטנית שאנחנו עובדות אתה, ועשינו לה סרטון. זה נמצא ב-Vimeo. גם את הבובות אנחנו מאוד אוהבות. יש רק אחת מכל סוג, וחשוב לנו שהן יגיעו לאנשים שמעריכים ואוהבים אותן.

simsisters 3 (1)

simsisters 28

simsisters 14 (1)

איך משפיע המקום שבו אתן חיות על היצירה שלכן, ואתן עליו?
העובדה שאנחנו חיות ועובדות בארץ משפיעה על הסגנון שלנו. הוא משתנה מעט כדי שיתאים לתרבות ולאנשים כאן. בעיקר במובן שאנחנו מתפתחות יותר לכיוון של מוצרים שימושיים, ופחות עם הבובות, מפני שהן נתפסות פה כמשהו ילדותי, ופחות כאובייקט עיצובי שמתאים גם למבוגרים.

אילו קשיים אתן חוות או חוויתן בתהליך היצירה שלכן או בדרך שעשיתן עד היום?
לאירה קשה יותר לתקשר עם אנשים שהיא פחות מכירה,

simsisters 7

אז לנה היא לרוב זו שמדברת,

simsisters 12

ואירה יותר כותבת מיילים. גם בבלוג שלנו, אירה כותבת ולנה מצלמת. בירידים, לנה היא זו שנמצאת בקדמת הדוכן. קושי נוסף הוא תקופות של יובש, של פחות עבודה, אבל אז אנחנו ממציאות פרויקטים לעצמנו, כמו הצילומים. אנחנו עסוקות כל הזמן בלחפש מה שימושי, למה יהיה ביקוש, ורק אז מייצרות. זה קצת מאט אותנו ומונע מאיתנו פשוט ליצור בצורה אינסופית.  

אילו שיתופי פעולה מעניינים היו לכן במהלך הקריירה?
לא ממש היו לנו שיתופי פעולה. אנחנו מאוד שונות, משלימות אחת את השנייה, וזה סוג של שיתוף פעולה בפני עצמו. אנחנו מקוות שבעתיד יהיו לנו.

איזה יוצרות אחרות אתן מעריכות?
אנחנו מאוד אוהבות את האיורים של גבריאלה ברוך.

אם לא הייתן עוסקות בעיסוק הנוכחי, מה הייתן?
לנה – מרגישה שזה מה שהייתי עושה. אירה – בטח מהנדסת. ואם הייתי באוקראינה, סביר להניח שהיו לי כבר ילדים גדולים.. שמחה שעליתי ושלנה פה איתי.

אם יכולתן לבחור לקוח או קונה, אפילו דמיוני או מהעבר, במי הייתן בוחרות?
אולי היפנים, כי הם אוהבים דברים שפה קוראים להם שטויות. בכלל, לקוח אידיאלי בעיננו הוא מישהו שבא לא בגלל מחיר אלא בגלל שהוא אוהב את מה שאנחנו עושות וגם ייהנה מהעבודה שלנו.

מהם הכיוונים והשאיפות לעתיד?
קודם כל היינו רוצות סטודיו משלנו. מבחינת צילום, אולי להתפתח לפרויקטים אומנותיים להשראה. היינו רוצות להשתתף ביריד בינלאומי למעצבים ואומנים בטוקיו בשנה הבאה.

simsisters 6 (1)

איזה המלצות היית נותנת ליוצרות מתחילות?
קודם כל סבלנות. שום דבר לא קורה ביום או בחודש. לנו לקח שנתיים עד שהתחלנו להרוויח. לוקח גם הרבה זמן להתגבש, ולדעת איך למכור ואיך לפרסם. אנחנו שואלות כמה שיותר אנשים, ולאט לאט אוספות טיפים. לפעמים עוזר ממש לעשות תוכנית עסקית, לדעת לאן הולכים, מי הלקוח, מה הוא רוצה. כשמוכרים בירידים, לוקח גם זמן להבין איזה ירידים מתאימים ואיזה פחות.

מה המוטו שלכן?
זה משתנה כל יום. היינו אומרות שהיום זה פשוט לקום מוקדם ולסיים מה שצריך.

simsisters 10 (1)

איזה עצה תוכלו לתת לקוראים שלנו מניסיונכן האישי?
אנחנו יכולות לספר, למשל, איך הכנו את מחזיקי הסכו"ם לבראנץ' הראשון שלנו. תפרנו כיס לסכו"ם מניר חום שהדפסנו עליו את התפריט לארוחה. בכלל, זו דרך ליצור דברים מקוריים ולשדרג מוצרי נייר. התפירה במכונה מהירה, קלה, ומוסיפה טאצ' מקסים. אנחנו עושות את זה גם עם מעטפות לדיסקים ודברי נייר אחרים. 

simsisters 223

simsisters

מודעות פרסומת
פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי, כתבות, עם התגים , , , , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s